W ciągu dnia często zapominamy o momencie wyciszenia, zastanowienia się nad celem dnia, nad naszymi uczuciami. Mając w głowie wiele myśli, odrywamy się nieco od momentu “tu i teraz”, myślimy o tym, co było, co będzie, nie o tym, co teraz.

Co może nam pomóc wrócić do momentu “tu i teraz”? Mindfulness (trening uważności) i ćwiczenia oddechowe.

Mindfulness – uważność, pełnia obecności. To wrodzona umiejętność bycia w pełni świadomym bieżącej chwili. To trening zauważania doznań fizycznych, emocji, myśli oraz otoczenia zewnętrznego z ciekawością i bez oceniania

Jon Kabat-Zinn

Oto kilka istotnych aspektów treningu mindfulness:

1. Bądź w pełni obecny: Uważność zaprasza nas do zanurzenia się w chwili obecnej, uznania i zaakceptowania naszych doświadczeń bez wpadania w żal z powodu przeszłości lub martwienia się o przyszłość. Zaangażuj wszystkie zmysły, obserwuj szczegóły i delektuj się bogactwem każdej chwili.

2. Pielęgnuj nieosądzającą świadomość: Kiedy ćwiczysz uważność, staraj się obserwować swoje myśli, emocje i doznania bez osądzania. Zamiast oznaczać ich jako „dobrych” lub „złych”, podejdź do nich z ciekawością i akceptacją. Ta zmiana perspektywy pozwala nam rozwinąć współczujące zrozumienie siebie i innych.

3. Wykorzystaj moc oddechu: Oddech jest kotwicą, która łączy nas z chwilą obecną. Poświęć trochę czasu na skupienie się na oddechu, zauważając odczucie każdego wdechu i wydechu. Ilekroć czujesz się przytłoczony lub rozproszony, wróć do oddechu jako źródła uziemienia i spokoju.

4. Poznaj świadomość ciała: Nasze ciała są niezwykłymi źródłami informacji. Poprzez uważność możemy kultywować głębsze połączenie z naszym ciałem, dostrzegając doznania fizyczne, napięcia i obszary relaksu. Skanuj swoje ciało od stóp do głów, uwalniając napięcie i kultywując poczucie swobody.

5. Obejmij codzienną uważność: uważność nie ogranicza się do formalnej medytacji. Można go zintegrować z naszym codziennym życiem. Niezależnie od tego, czy zmywasz naczynia, spacerujesz na łonie natury, czy angażujesz się w rozmowę, skup całą swoją uwagę na wykonywanej czynności. Zauważ subtelności i doceń piękno w zwyczajności.

6. Ćwicz samowspółczucie: Uważność idzie w parze ze współczuciem dla siebie. Traktuj siebie z życzliwością i zrozumieniem, uznając, że każdy popełnia błędy i doświadcza trudności. Zastosuj praktyki dbania o siebie, które odżywiają twój umysł, ciało i duszę.

Pamiętaj, że trening uważności nie przyniesie efektów po kilku dniach, kluczem jest tutaj regularność i szczerość wobec siebie. Same ćwiczenia nie dadzą nam skuteczności, jeśli nie wiemy, co chcemy nimi uzyskać, jaki jest ich cel.