Zmiana nawyków żywieniowych z mało uważnego jedzenia na odżywianie się pożywnymi produktami może być pozytywnym krokiem w kierunku poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Co może pomóc dokonać tej zmiany?

 • Wyznaczaj jasne cele: określ powody, dla których chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe. Czy chodzi o utratę wagi, poprawę poziomu energii czy poprawę ogólnego stanu zdrowia? Jasne cele dodadzą Ci motywacji i kierunku.
 • Kształć się: poznaj podstawy żywienia, w tym makroelementy (węglowodany, białka i tłuszcze) i mikroelementy (witaminy i minerały). Zrozum, czego potrzebuje Twój organizm, aby optymalnie funkcjonować.
 • Zaplanuj posiłki: Stwórz plan posiłków obejmujący różnorodne produkty bogate w składniki odżywcze. Opieraj swoje posiłki na pełnych ziarnach, chudym białku, zdrowych tłuszczach i dużej ilości owoców i warzyw. Unikaj lub ograniczaj przetworzoną żywność, słodkie napoje oraz nadmierne ilości niezdrowych tłuszczów i cukrów.
 • Kontrola porcji: Należy pamiętać o wielkości porcji. Nadmierne objadanie się, nawet zdrową żywnością, może prowadzić do przyrostu masy ciała. Aby oszacować odpowiednią wielkość porcji, użyj narzędzi takich jak miarki lub dłoń.
 • Jedz uważnie: zwracaj uwagę na to, co jesz i delektuj się każdym kęsem. Unikaj elementów rozpraszających, takich jak oglądanie telewizji lub praca podczas jedzenia. Uważne jedzenie pomoże Ci rozpoznać uczucie sytości i zapobiegnie przejadaniu się.
 • Zachowaj nawodnienie: Pij dużo wody przez cały dzień. Czasami organizm może pomylić pragnienie z głodem, co prowadzi do niepotrzebnego podjadania.
 • Przygotowanie posiłków: Przygotuj posiłki i przekąski z wyprzedzeniem. Pomoże Ci to w dokonywaniu zdrowszych wyborów i zmniejszy pokusę sięgania po wygodne, ale mniej pożywne produkty, gdy poczujesz głód.
 • Zdrowe przekąski: Jeśli potrzebujesz przekąsek między posiłkami, wybierz zdrowe opcje, takie jak owoce, warzywa, orzechy lub jogurt. Unikaj słodkich przekąsek i niezdrowego jedzenia.
 • Stopniowe zmiany: Jeśli jesteś przyzwyczajony do niezdrowych nawyków żywieniowych, nie próbuj zmieniać wszystkiego na raz. Stopniowo włączaj zdrowsze produkty do swojej diety, aby przejście było bardziej zrównoważone.
 • Szukaj wsparcia: Podziel się swoimi celami z przyjaciółmi lub członkami rodziny, którzy mogą zapewnić zachętę i odpowiedzialność. Rozważ dołączenie do grupy wsparcia lub współpracę z zarejestrowanym dietetykiem lub dietetykiem w celu uzyskania wskazówek.
 • Bądź dla siebie wyrozumiały: Sporadyczne wpadki są czymś normalnym. Nie bądź dla siebie zbyt surowy, jeśli od czasu do czasu pozwolisz sobie na niezdrową żywność. Zamiast tego skup się na dokonywaniu lepszych wyborów w przyszłości.

Pamiętaj, że zmiana nawyków żywieniowych jest procesem stopniowym i ważne jest, aby uzbroić się w cierpliwość. Celem jest rozwinięcie trwałej, zdrowej relacji z żywnością, która wspiera Twoje długoterminowe dobre samopoczucie. Jeśli masz szczególne ograniczenia dietetyczne lub problemy zdrowotne, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia lub dietetykiem, aby uzyskać spersonalizowane wskazówki.

„Po prostu zatrzymaj się na krótką chwilę refleksji. Pomyśl o tym, co za chwilę zjesz i dlaczego masz przed sobą ten posiłek”.

Jedz jak Budda
Jak jeść świadomie i zdrowo
Autorzy Tara Cottrell, Dan Zigmond · 2021