28 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi, dzień, który przypomina o wyzwaniach, z jakimi borykają się pacjenci i ich rodziny. Nowotwory krwi, takie jak białaczka, chłoniak czy szpiczak mnogi, są trudnymi przeciwnikami, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Właśnie dlatego postanowiliśmy stworzyć specjalny projekt – „Razem Mocniejsi: Program Opieki Psychoonkologicznej”, aby zapewnić kompleksowe wsparcie osobom dotkniętym tymi chorobami.

Wyzwania Emocjonalne i Psychologiczne

Zmagania z nowotworami krwi to nie tylko walka z samą chorobą, ale także z towarzyszącym jej stresem, lękiem i niepewnością. Diagnoza nowotworowa wywraca życie do góry nogami, wpływając na pacjentów oraz ich bliskich. Często pojawia się poczucie izolacji, strach przed przyszłością i trudności w radzeniu sobie z codziennymi obowiązkami. W takich momentach wsparcie psychologiczne jest nieocenione.

„Razem Mocniejsi: Program Opieki Psychoonkologicznej”

Nasz program „Razem Mocniejsi” został stworzony z myślą o zapewnieniu wszechstronnej opieki psychoonkologicznej. Celem programu jest wspieranie pacjentów i ich rodzin na każdym etapie leczenia, od momentu diagnozy aż po rekonwalescencję. Program oferuje:

  1. Indywidualne Konsultacje z Psychoonkologiem: Profesjonalne wsparcie psychologiczne pomaga pacjentom radzić sobie z lękiem, depresją i stresem związanym z chorobą.
  2. Grupy Wsparcia: Spotkania grupowe umożliwiają dzielenie się doświadczeniami i emocjami z innymi osobami w podobnej sytuacji, co daje poczucie wspólnoty i zrozumienia.
  3. Warsztaty psycho-edukacyjne : Edukacja na temat radzenia sobie z chorobą, technik relaksacyjnych, a także informacje o prawach pacjentów i dostępnych formach pomocy.
  4. Spotkania z specjalistami: Spotkania z specjalistami psychoonkologami, prawnikami, doradcami zawodowymi, fizjoterapeutami oraz trenerami sportu dla osób dotkniętych chorobą nowotworową to niezwykła okazja do uzyskania wsparcia w radzeniu sobie z różnorodnymi problemami.
  5. Zajęcia relaksacyjno/integracyjne: To czas przeznaczony na odprężenie i budowanie wspólnoty. Poprzez różnorodne techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie i medytacja, uczestnicy mogą zredukować poziom stresu i napięcia. Dodatkowo, dzięki aktywnościom integracyjnym, takim jak gry zespołowe czy kreatywne warsztaty, tworzymy przyjazną atmosferę sprzyjającą budowaniu relacji i wsparciu między uczestnikami.
  6. Wsparcie Rodzinne: Pomoc psychologiczna dla bliskich pacjentów, aby mogli lepiej wspierać swoich ukochanych i sami radzić sobie z trudnościami.

Znaczenie Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi

Obchodzenie Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi to doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na potrzeby pacjentów i ich rodzin. To czas, by zwiększyć świadomość społeczną na temat tych chorób, promować badania naukowe i podkreślić znaczenie wsparcia psychologicznego. Nasz program „Razem Mocniejsi” jest odpowiedzią na te potrzeby, oferując nadzieję i pomoc tym, którzy walczą z nowotworami krwi.


„Projekt został sfinansowany ze środków Dotacji Fundacji DKMS”